در سخن , کتاب ,

دُر سخن
 تصویر روی جلد
 تصویر پشت جلد
 دستخط استاد دکتر دینانی
تصاویر
بیشتر
فلسفی-عرفانی - در سخن
(0)
(0)
کتاب
وضعیت کالا : موجود
مدل کالا
کتاب
تعداد عدد
قیمت کالا
18,000 تومان
مشخصات کتاب
نویسنده: دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
به اهتمام امیر اسماعیلی
هزار نکته قصار از گفتار استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی
قطع: جیبی
جلد: گالینگور
تعداد صفحات: 375
سال چاپ: 1394
انتشارات: نور سخن
معرفی کتاب
مجموعۀ دُر سخن شامل بیش از هزار نکتۀ قصار فلسفی و عرفانی از کلام فیلسوف عالیقدر، استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که از خیل عظیم گفتارهای ایشان در محافل مختلف، تفسیر و گردآوری شده است. در ترتیب و تنظیم این دفتر، سعی شده حتی الامکان جملاتی که به لحاظ مفهومی با یکدیگر نزدیکی معنایی دارند، به صورت مرتبط و پیوسته قرار گیرند.
در ترتیب فصول نیز ابتدا جایگاه شناخت انسان (در باب انسان شناسی)، سپس نقش فلسفه و تفکر در ارتقای این جایگاه (گفتار فلسفی)، سپس عقل به عنوان خاستگاه تفکر (در مقام عقل) و در نهایت عرفان (گفتار عرفانی) که بازگشت به خود و انسان حقیقی  است، جمع اوری شد.
این مجموعه که با هدف اندیشه ورزی عمیق برای خوانندگان جمع شده، تقدیم می‌شود به دوستداران خرد، به ویژه استاد بزرگوار دکتر دینانی که به فلسفه حیات تازه ای بخشیدند و با ترویج عقلانیت و آشناسازی نسل نو در جامعه، حلاوت فلسفه را به مردم چشاندند.
معرفی نویسنده
حکیم غلامحسین ابراهیمی دینانی زاده پنجم دیماه سال 1313 در روستای دینان، از توابع درچه، خمینی شهر اصفهان، از بزرگترین فیلسوفان معاصر  ایرانی است.
دکتر دینانی، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، چهره نام آشنایی برای عموم و خصوصا علاقه مندان حکمت و فلسفه است. عمده شهرت استاد به علت پژوهش در حکمت اشراق و سهروردی و احیای آن در سال‌های اخیر است. وی با بررسی تمامی آثار و نوشته‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی تا کنون چندین کتاب مهم در رابطه با فلسفه و افکار این فیلسوف ایرانی نگاشته‌است. هم اکنون استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس فلسفه اشتغال دارد.
ایشان در سال 1384 با کتاب دفتر عقل و آیت عشق، 1385 با کتاب درخشش ابن رشد در حکمت مشاء و 1389 با کتاب فلسفه و ساحت سخن برنده جایزه کتاب سال شد.
استاد دینانی در مدرسه حجتیه قم به تحصیلات حوزوی پرداخته و در آن مدت رهبر معظم انقلاب سید علی خامنه‌ای از افراد هم بحث و هم حجره‌ای اش بوده‌است.
ایشان همچنین از شاگردان امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی (ره) بوده و شاهد مباحث فلسفی هانری کربن و علامه طباطبایی بوده‌است.
حکیم دینانی بزرگترین افتخار خودش را شاگردی علامه طباطبائی می داند و می گوید: «من اگر علامه را نمی دیدم، حیرانی که در من وجود داشت، مرا به ورطه نابودی می کشاند»
یکی از ویژگی های استاد این است که آثارش را به زبان فارسی نوشته و در این باره می گوید: «چون کار فلسفی با زبان فارسی کم انجام شده است و بیشتر فیلسوفان به زبان عربی می نوشتند، آن ورزیدگی لازم در زبان فارسی پیدا نشد. بنده کتابهایم را به زبان فارسی می نویسم و مقید هم هستم به زبان فارسی بنویسم، هیچ وقت هم به زبان عربی نمی نویسم و می دانم که زبان فارسی توان بسیاری دارد.»
نمودار تغییر قیمت
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتابطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب