menuordersearch
danapub.ir

چند نامه، فنلون

۱۳۹۵/۵/۳۱ یکشنبه
(0)
(0)
چند نامه، فنلون
چند نامه، فنلون
 نویسنده ی فرانسوی و عالم الهیات متولد 1651 و درگذشته به سال 1715 میلادی   کتابی نوشته است به نام [ سر گذشت تلماک] در باب تربیت شاهزادگان که احتمالا در سال 1694 م نوشته است و توسط علی خان ناظم العلوم در سال 13.4 هجری شمسی به فارسی ترجمه شده است .
این کتاب یک قرن و نیم پر فروش ترین کتاب و دوست داشتنی ترین  کتاب  به زبان فرانسوی بود .
علاقمندان می توانند رجوع کنند به تاریخ ویل دورانت ترجمه ی پرویز مرزبان چاپ اقبال جلد 22 صص 1.8 و 1.9 / 1349
از فنلون نامه ای به جا مانده است که خطاب به لویی چهاردهم پادشاه معروف فرانسه نوشته شده ،در آن نامه که مربوط به سال 1694 م است.
در این نامه نقص و عیوب دستگاه حکومتی فرمانروای فرانسه را بصورتی ادبی به قلم آورده است  ،این نامه بواسطه ی مضمون آن به لحاظ تربیتی و تشریح اوضاع فرانسه ی قرن هفده مخصوصا 1694 م مورد توجه واقع گشته و اهمیت دارد ومشهور است .
45 سال پس از درگذشت فنلون یعنی به سال 1755م   دکتر ساموئل جانسون ادیب و سخنور بزرگ انگلستان  نیز نامه ای خطاب  به لرد چستر فیلد که در ادبیات انگلیس مشهور است  نوشت که دارای نثری طنز آمیز و گزنده بود وای نامه را نخستین کوششی می شمارند که برای  ترک مدیحه سرایی و مدیحه گویی در ادب انگلیس صورت گرفته است .  این نامه هم از نظر تربیتی  وادب آموزی مهم است .
در مقدمه ی ترجمه ی کتاب کلیله و دمنه ی فارسی برزویه ی طبیب مروزی  در عصر انوشیروان   از اوضاع روزگار خود یاد کرده  و از این مکتوب ( نامه)  نیز نکات تربیتی و اخلاقی و آسیبهای اجتماعی فهمیده می شود ،
{ کارهای زمانه میل به ادبار دارد ،و چنانستی که خیرات مردم را وداع کردستی ،
 و افعال ستوده و اخلاق پسندیده مدروس گشته،
و راه راست بسته ،و طریق ضلالت گشاده ،
و عدل ناپیدا و جور ظاهر .....
و مکر و ودیعت بیدار  
و وفا و حریت در خواب
 و دروغ مؤثر  و مثمر
و راستی مردود و مهجور ،
و ......
مراجعه بفرمائید به صفحات 56 و 57 تصحیح مینوی
ونیز مکتوبات و حکایات کتاب قابوس نامه  ودیگر نکته گویی ها که در آثار تاریخی و ادبی آمده است مانند نامه های امیرکبیر این مرد ناصح و مصلح به ناصرالدین شاه که مرحوم استاد فریدون آدمیت در کتاب امیر کبیر و ایران آورده است ، و نامه های قائم مقام فراهانی و نامه های دیگر بزرگان ادب و تاریخ ایران زمین و مغرب زمین .
خدمت جوانان عزیز و کسانی که بیشتر عمر خود را پیش رو دارند عرض می کنم که از خواندن این نامه ها غافل نباشند ، چرا که بسیاری از نکات انتقادی و آموزشی و تربیتی و اجتماعی از خواندن این نامه ها و مکتوبات فهمیده  می شود
به خواست خدا در درس سحر آینده به بررسی بعضی از نامه ها ی بزرگان ایران و جهان خواهیم پرداخت .
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
قوانین کلیه ضوابط و قوانین فروشگاه مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران ، قوانین تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده می باشد . در صورت هرگونه تغییر در ضوابط و قوانین فروشگاه متعاقبا تغییرات جدید در همین صفحه درج می گردد . درخواست کتاب های کمیابراهنمای خرید برای خرید از فروشگاه پس از اطمینان از موجودیت و قیمت کالای مورد نظر خود ، میتوانید کالا را به سبد خرید خود اضافه نمایید . برای ثبت نهایی سفارش باید وارد حساب کاربری خود شوید. اگر تا کنون حساب کاربری نساخته اید، ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و حساب کاربری خود را ایجاد نمایید. ضمانت اصل بودن کالا کلیه کالاها دارای برچسب هولوگرام بوده و هیچ گونه دخل و تصرفی بر قطعات و اجزای وابسته آنها صورت نگرفته است . کلیه پک کالا بدون کوچکترین آسیب و کم و کیفی از تولید کننده مستقیما خریداری شده و در اختیار مشتری قرار میگیرد. کلیه گارانتی های ارائه شده برای کالاها نیز از جانب شرکت های معتبر و نمایندگان کالاها می باشد.
تایید logo-samandehi
aparatinstagramtelegramfacebookgoogletwiter